Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Viazania na bežky

Ako vybrať viazanie na bežky?

Doby širokého viazania založeného na zacvaknutí niekoľkých hrotov do špičiek topánok sú už našťastie za nami. Vďaka technologickému pokroku sa dnes lyžiari môžu tešiť z viazania, ktoré je bezpečnejšie a pohodlnejšie a predovšetkým umožňuje neporovnateľne lepšie spojenie medzi topánkou a lyžou, a tak zvyšuje jej ovládateľnosť. V súčasnej dobe existujú dva porovnateľné systémy viazania SNS Profil (jedno hrazdičkové), SNS Pilot (dvoj hrazdičkové), NNN a NNN NIS viazanie, všetky modely sa ponúkajú v klasickom a skate prevedení.

Rýchle odkazy:

Najlacnejšie viazanie http://viazanie-pre-bezky.heureka.sk/?o=4
SNS viazanie http://viazanie-pre-bezky.heureka.sk/f:13473:106628/
NNN viazanie http://viazanie-pre-bezky.heureka.sk/f:13473:106627/

Aké viazanie potrebujem?

Všimnite si, aký typ podošvy majú Vaše topánky na bežky a aký štýl behu na lyžiach preferujete a podľa toho vyberajte potrebné viazanie. Vyberať môžete zo systému SNS Profil, SNS Pilot a NNN.

Čo je viazanie SNS profil?
Nášľapné viazanie od firmy Salomon s hrazdičkou a jednou pozdĺžnou vodiacou drážkou. Na trhu nájdeme niekoľko variantov od univerzálneho viazania, cez klasické až po viazanie určené priamo na skate.
Rôzne typy sa odlišujú tvrdosťou gumového flexoru v prednej časti viazania, ktorý zabezpečuje návrat topánky do východzej pozície a zabraňuje príliš veľkému pohybu topánky smerom vpred. Širšia drážka umožňuje pohodlné čistenie od snehu a ďalších nečistôt z trate.


Čo je viazanie SNS Pilot?
Viazanie od Salomonu určené na športové a závodné lyžovanie. Viazanie na skate a klasiku je vybavené jedinečným systémom dvoch hrazdičiek, čo umožňuje nielen lepšie spojenie topánky s lyžou, ale súčasne aj lepšiu ovládateľnosť lyže.

Čo je viazanie NNN?
Viazanie od firmy Rottefella s hrazdičkou a dvoma pozdĺžnymi vodiacimi drážkami. V turistickom prevedení je k dispozícii ako nášľapné, ktoré môže lyžiar vypnúť len pomocou palice. Vo vyšších kategóriách ho nájdeme aj v nenášľapnej forme.
Tak isto rozlíšime univerzálne viazanie a špeciálne určené na klasiku alebo skate, ktoré sa líšia rozdielnou tvrdosťou gumového flexoru v prednej časti viazania. Pozdĺžne drážky držia topánku pevne na svojom mieste a umožňujú tak perfektnú kontrolu nad lyžou.


Čo je viazanie NNN NIS?
Viazanie od Rottefelly určené na závodné lyžovanie. Skladá sa z doštičky namontovanej na lyži a samostatného viazania, ktoré sa na doštičku zacvakne bez zložitej montáže.
Bežecké viazanie zaisťuje ešte tesnejší kontakt medzi topánkou a lyžou, a umožňuje tak ich dokonalejšiu kontrolu. Systém je kompatibilný aj so všetkými topánkami so systémom NNN.


Slovník výrazov

SNS – Salomon Nordic Systém
NNN – New Nordic Norm
NIS – Nordic Integrated Systém
Jedno hrazdičkové viazanie - v prednej časti topánok na bežky, je spojovacím článkom medzi topánkou a viazaním jedna hrazdička
Dvoj hrazdičkové viazanie - 2 osy na celkovú kontrolu lyží a torznú stabilitu. Mäkké a pružné spojenie na lepší a dlhší odraz.
Klasické viazanie - ide o viazanie určené na beh klasickou technikou v upravenej stope.
Skate viazanie - ide o viazanie určené na voľný štýl, známe tiež ako korčuľovanie.

Autor radcu: Sportisimo http://shop.sportisimo.cz/bezecke-vazani/

Obsah poradcu